Zapobieganie

Do utrzymania prawidłowego środowiska mikroflory pochwy niezwykle istotna jest obecność pałeczek kwasu mlekowego. Aż 95-96 procent wszystkich drobnoustrojów dróg rodnych to dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Pozostałe 4-5 procent stanowią gatunki bakterii tlenowych i beztlenowych oraz grzyby, które w wyniku niesprzyjających warunków (np. obniżenia odporności, po antybiotykoterapii, w ciąży) mogą się nadmiernie namnożyć i wywołać infekcje. Pożyteczne bakterie Lactobacillus chronią przed nadmiernym rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów, utrzymują równowagę organizmu i nie dopuszczają do rozwinięcia się infekcji.

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów jak zmniejszyć ryzyko infekcji. Natomiast wyeliminowanie całkowicie infekcji jest trudne ze względu na ciągłą migrację bakterii na naszej skórze a zwłaszcza między odbytem a pochwą, nawet, jeśli zachowamy wszystkie zasady higieny.

  1. Używaj specjalnych preparatów do mycia okolic intymnych, a nie zwykłego mydła czy żelu pod prysznic. Preparaty te mają pH niższe niż zwykłe środki, dzięki czemu nie niszczą delikatnej równowagi mikrobiologicznej pochwy.
  2. Nie siadaj na desce w toalecie publicznej! W podróż weź ze sobą specjalne papierowe nakładki na deskę dostępne w aptece, własny papier toaletowy oraz specjalne chusteczki do higieny intymnej.
  3. Zawsze wycieraj się „od przodu do tyłu” – nigdy odwrotnie. Pozwoli to uniknąć przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. Do osuszania okolic intymnych warto stosować ręczniki przeznaczone specjalnie do tych miejsc.
  4. Stosuj preparaty probiotyczne, nie tylko podczas antybiotykoterapii, ale regularnie. Są to specjalnie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego (używaj tylko sprawdzonych preparatów np. leku dopochwowego inVag® oraz dodatkowo doustnego probiotyku do postępowania dietetycznego prOVag®);
  5. W przypadku nawracających infekcji okolic intymnych warto porzucić kąpiele w wannie na rzecz prysznica.
  6. Uważaj na perfumowane wkładki higieniczne oraz nieprzewiewaną i ciasną bieliznę (w przypadku szczególnie wrażliwych pań warto prać ją w płatkach mydlanych, a jeśli pierzemy ją w zwykłym proszku należy dwa razy płukać).
  7. Kobiety mające skłonność do infekcji pochwy mogą rozważyć rezygnację z tamponów na rzecz podpasek.
  8. Ostrożnie z nowym partnerem seksualnym i bardzo częstym współżyciem! Blisko 75 proc. dolegliwości u kobiet zaczyna się w ciągu 24 godzin od odbycia stosunku płciowego!
  9. Bakterie z łatwością przechodzą wówczas między odbytem a pochwą.
  10. Infekcjom sprzyjają mikrootarcia powstające w trakcie stosunku. Warto wtedy sięgnąć po probiotyki ginekologiczne lub ich metabolity takie jak np. prOVag żel i pamiętać o umyciu okolic intymnych po stosunku.
  11. U niektórych kobiet sperma partnerów powoduje podrażnienia. W takiej sytuacji zaleca się korzystanie z prezerwatyw.