Zapalenie i grzybica pochwy – leki bez recepty i priobiotyki ginekologiczne

Pieczenie, swędzenie, ból i upławy często wybierają mało sprzyjający moment – wyjazd służbowy, wakacje, urlop. Co zrobić, jeśli wizyta u ginekologa jest możliwa dopiero za kilka dni, a objawy szczególnie domagają się zwrócenia na siebie uwagi? Najprościej – podejść do najbliższej apteki po leki bez recepty.

Grzybica pochwy – jak to się leczy?

W przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, wskazujących na zapalenie lub grzybicę narządów płciowych, należy w miarę możliwości jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem. Tylko on może postawić właściwą diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Tym bardziej, że wczesne rozpoznanie jest niezwykle ważne dla przebiegu i efektywności kuracji. Biorąc pod uwagę, że w przypadku grzybicy pochwy leczenie zależy od rodzaju grzyba, który wywołał chorobę, zaś objawy poszczególnych rodzajów schorzenia są podobne, w celu szybkiego złagodzenia dolegliwości lekarz może najpierw przepisać preparat przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania (dopochwowy lub doustny), zaś terapię wymierzoną w konkretne rodzaje patogenów – rozpocząć dopiero po wykonaniu specjalnego badania laboratoryjnego. Leki na grzybicę pochwy często dostępne są na receptę.

Kuracja polega zazwyczaj na podawaniu preparatów miejscowych – dopochwowych. W przypadku infekcji przebiegającej gwałtownie lub nawracającej, stosuje się dodatkowo preparaty doustne, czyli globulki lub tabletki. Z uwagi na to, że – podobnie jak inne zakażenia intymne, grzybica w strefach intymnych może powracać, w jej przypadku – częściej niż przy bakteryjnym zapaleniu, lekarze zalecają terapię także dla partnera seksualnego oraz zachowanie wstrzemięźliwości płciowej w czasie leczenia. Trwa ono zazwyczaj od 7 do 14 dni, zaś po jego zakończeniu zalecane jest wykonanie specjalnego badania na posiew, które pozwala się upewnić, czy po grzybach rzeczywiście nie ma już śladu.

Grzybica pochwy – leki i produkty bez recepty

Oczywiście nie ma wątpliwości, że takie objawy, jak swędzenie, pieczenie, zmieniona wydzielina z narządów płciowych czy nieprzyjemny zapach, wymagają wizyty u ginekologa. Symptomy te z dużym prawdopodobieństwem wskazują na infekcję intymną lub stan zapalny. Jeśli jednak objawy są uporczywe, a wizyta u ginekologa możliwa dopiero za kilka dni, nie ma potrzeby „znosić” tego rodzaju symptomów z zaciśniętymi zębami. W aptece możemy dostać sporo preparatów bez recepty – globulki dopochwowe, kremy, płyny do irygacji pochwy czy maści.

To środki doraźne, które powinny być stosowane profilaktycznie – kiedy występuje większe niż zwykle narażenie na infekcję intymną lub obserwujemy początki stanu zapalnego, ale sprawdzą się także w sytuacji, gdy nie ma możliwości szybkiej wizyty u ginekologa. Które z nich wybrać?

Maści i żele

Celem doraźnych leków jest złagodzenie uporczywego odczucia pieczenia i swędzenia, z czym najlepiej radzą sobie preparaty stosowane miejscowo.

  • Maść przeciwgrzybicza, która pomaga w zwalczaniu zapalenia narządów intymnych wywołanych drożdżakami; stosuje się ją bezpośrednio na zewnętrzne narządy płciowe; lek o delikatnym działaniu, wyłącznie w przypadku łagodnych infekcji.
  • prOVag żel – żel do leczenia wspomagajacego zakażeń okolic intymnych – zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, łagodzi zewnętrzne objawy infekcji jak świąd, pieczenie oraz zapobiega zakażeniom.
  • Należy pamiętać, że maści sprawdzają się jedynie w przypadku lżejszych odmian grzybicy i w żadnym przypadku nie mogą być stosowane jako zamiennik właściwej terapii.

Płyny do irygacji

Irygacje dopochwowe polegają na intensywnym płukaniu narządów intymnych za pomocą specjalnych preparatów farmakologicznych. Zwykle są one dostępne w buteleczkach, a do pochwy mogą być wprowadzane za pomocą rurki lub dyszy, której końcówkę umieszcza się w miarę możliwości jak najgłębiej. Następnie opróżnia się zawartość opakowania, wyjmuje irygator i osusza miejsca intymne. Irygację najlepiej wykonywać pod prysznicem lub w wannie.

W aptekach dostępne sa np. naturalne mieszanki ziół: kory dębu, rumianku, szałwii, pokrzywy i kwiatu nagietka, która ma działanie ściągające, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze; stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych cewki moczowej, sromu oraz zwieraczy odbytu.

Należy pamiętać, że częste zabiegi irygacyjne nie są wskazane, ponieważ mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji do macicy, jajowodów i jajników. Co więcej, irygacje mogą zakłócić delikatną równowagę miejsc intymnych i wysuszyć środowisko pochwy, co może sprawić, że kobieta stanie się jeszcze bardziej podatna na infekcje intymne.

Preparaty doustne

Leki homeopatyczne stosowane przy leczeniu upławów wywołanych przez bakterie i grzyby, dostępny w postaci granulek, które należy rozpuszczać pod językiem, nie połykając ani nie rozgryzając.

Należy pamiętać, że skuteczność metod naturalnych nie jest potwierdzona.

Probiotyki ginekologiczne w walce z infekcją

Na osobną uwagę zasługują probiotyki, czyli preparaty, które mają potwierdzoną skuteczność i warto je stosować zarówno profilaktycznie – w stanach zwiększonego ryzyka infekcji intymnej, jak i w celu zahamowania rozwoju stanu zapalnego czy przyspieszenia leczenia farmakologicznego. W pierwszym przypadku – wytwarzają nieprzyjazne dla chorobotwórczych bakterii środowisko, co utrudnia im dostanie się do organizmu, w drugim – hamują ich rozmnażanie. Warto jednak mieć świadomość tego, że oprócz rodzaju probiotyku ginekologicznego , na jaki się zdecydujemy, równie ważnym kryterium jest droga jego podania. Niestety, kierując się wpadającymi w ucho hasłami reklamowymi, kobiety rzadko wybierają preparaty dostosowane do ich konkretnych dolegliwości. Kiedy więc lepiej wybrać probiotyki doustne, a kiedy zdecydować się na preparaty dopochwowe? Co przyniesie większą ulgę w danej sytuacji?

Doustne

Probiotyki ginekologiczne w postaci tabletek to dobry wybór w przypadku, gdy celem kobiety jest profilaktyka – preparaty takie osiągają pełną moc dopiero po określonym czasie stosowania, gdyż najpierw kolonizują przewód pokarmowy, a dopiero potem dostają się do pochwy. Dobrze sprawdzają się też w sytuacjach zwiększonego ryzyka infekcji i obniżonej odporności intymnej (stosowanie antykoncepcji hormonalnej, częste wizyty na basenie, wzmożona aktywność fizyczna).

Doustny probiotyk (np. prOVag) zaleca się stosować w przypadku wystąpienia problemów intymnych – zwłaszcza wtórnych i nawracających oraz jako podwójną osłonę układu pokarmowego i moczowo-płciowego w sytuacjach, w których może dojść do zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej i zmian pH pochwy (podczas antybiotykoterapii i antykoncepcji); zalecany także pomocniczo, w celu codziennego uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego i utrzymania właściwego pH narządów płciowych.

Dopochwowe

Zaletą probiotyków dopochwowych jest to, że działają natychmiast oraz ze zwiększoną siłą, bo oddziałują bezpośrednio na mikroflorę pochwy. To dobry wybór w trakcie infekcji intymnych, ostrych stanów zapalnych czy też podczas dopochwowego stosowania antybiotyków.

inVag® – kapsułki dopochwowe, zalecane wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych pochwy, różnego rodzaju infekcji narządów intymnych, występowania upławów, w trakcie i po leczeniu antybiotykami, lekami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi, a także profilaktycznie w zapobieganiu infekcjom układu moczowo-płciowego i we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory pochwy; pierwszy dopochwowy lek probiotyczny w pełni dopasowany do mikroflory Polek.

Lactovaginal® – kapsułki które stosuje się m.in. w celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy; probiotyk jest polecany przy takich dolegliwościach jak upławy czy stany zapalne okolic intymnych, a także po leczeniu środkami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi czy przeciwgrzybiczymi.

HydroVag® – wygodne w zastosowaniu globulki dopochwowe, których celem jest m.in. łagodzenie dyskomfortu, związanego z obrzękiem, zaczerwienieniem, świądem okolic sromu oraz pojawieniem się nieprawidłowej wydzieliny.

Pamiętajmy, że jeśli przez kilka dni, podczas stosowania probiotyków ginekologicznych dostępnych bez recepty, objawy nie zmniejszą się, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeśli dolegliwości ustąpią, warto mimo wszystko, w miarę możliwości w najbliższym czasie zaplanować sobie wizytę ginekologiczną, by upewnić się, że stan zapalny rzeczywiście został zahamowany, a choroba nie przeszła w postać utajoną. Nie wolno bowiem zapominać, że preparaty dostępne bez recepty są znacznie słabsze od tych, zapisanych przez lekarza.