Wydzielina z pochwy

Jest to przejrzysty płyn o działaniu nawilżającym (produkowany przez organizm kobiety), który choć często lekceważony – odgrywa istotną rolę w organizmie. Wygląd, kolor, konsystencja, zapach zależą od wielu czynników. Wpływ na jego formę ma dieta, cykl menstruacyjny i podniecenie seksualne. Jego prawidłowe pH waha się w granicach 3,8-4,5. Kiedy płyn zmienia konsystencję, kolor i zapach, to mamy prawdopodobnie do czynienia ze stanem zapalnym. Są to oznaki infekcji i chorób dróg rozrodczych.

Każda kobieta powinna znać swoje ciało na tyle, by stwierdzić, czy wydzielina z pochwy jest prawidłowa, czy świadczy o jakiejś chorobie. Oznak infekcji nie wolno lekceważyć, bo nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje (bezpłodność, zmiany o charakterze nowotworowym). Im szybciej zauważymy niepokojące stany i je wyleczymy, tym szybciej organizm poradzi sobie z infekcjami w przyszłości.

Niepokoić powinien także stan, gdy płyn nie jest produkowany w wystarczającej ilości i odczuwamy suchość. Przyczyn takiego stanu może być wiele: od infekcji, zmian hormonalnych, przez niewłaściwą higienę aż do stresu. Warto więc zasiegnąć rady lekarza również wtedy, gdy odczujemy, że płynu jest zbyt mało.