Upławy

Jest to rodzaj wydzieliny o zmienionej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu, będącej najczęściej objawem infekcji dróg rodnych. Często towarzyszy jej uczucie bólu, pieczenie i świąd okolic intymnych.

Wydzielina o twarożkowej konsystencji świadczy o grzybicy pochwy. Oznaką waginozy bakteryjnej są obfite szaro-białe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Rzęsistkowicę można rozpoznać po ostrym zapachu żółto-zielonkawej wydzieliny. Upławy mogą być również objawem chlamydiozy, choroby zakaźnej, której bezpośrednim skutkiem może być niepłodność. Nie wolno ignorować tych alarmujących symptomów. W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem.

Szczególnie swoje ciało powinny obserwować kobiety w ciąży. Brązowa wydzielina może świadczyć nawet o poronieniu. Jeśli znajduje się w niej krew, to może być informacja, że organizm kobiety zaatakowały mięśniaki, polipy, nadżerka szyjki macicy bądź poważne infekcje. Ignorowanie niepokojącej wydzieliny zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Warto pamiętać, że schorzenia w początkowym stadium są do wyleczenia, a nieprzyjemna wydzielina nie jest aż takim wstydliwym objawem, by zwlekać z wizytą u specjalisty. Występują one u sporej grupy kobiet. Badania pozwalają na podjęcie właściwego leczenia, zwykle polegającego na podaniu odpowiednich preparatów.