Świąd sromu i warg sromowych. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Kobiety dość często muszą zmierzyć się z różnymi problemami intymnymi. Czasami są to infekcje, innym razem reakcje alergiczne lub po prostu dolegliwości bólowe. Dość popularnym kłopotem jest świąd sromu. Jak sobie z nim radzić?

Swędzące wargi sromowe stanowią nie tylko duży dyskomfort, ale przede wszystkim bardzo wstydliwy problem, dlatego wiele kobiet unika wizyty u lekarza, aby nie musieć powiedzieć mu o swoich dolegliwościach. To bardzo źle, bo mogłyby otrzymać dobry plan leczenia. Większość pań woli przynajmniej na początku spróbować domowych metod, a dopiero wtedy, gdy one nie pomagają, to zaczyna rozważać wizytę u ginekologa.

Świąd i pieczenie sromu – przyczyny

Najczęstszym powodem pojawienia się niekomfortowego swędzenia i pieczenia sromu jest używanie nowych środków do prania bielizny, na które nasza skóra reaguje alergicznie. Warto wiedzieć, że są na rynku też specjalne płyny, żele i proszki do prania o właściwościach hipoalergicznych, które wyprodukowano właśnie dla osób mających skłonność do alergii. Podobnie nasza skóra i błony śluzowe mogą reagować na zmianę podpasek, tamponów czy wkładek higienicznych. Najbardziej wrażliwe osoby doznają świądu i pieczenia nawet z powodu stosowania zapachowego papieru toaletowego.

Swędzenie i pieczenie sromu może pojawić się także wtedy, gdy nie używamy specjalnych żeli do higieny intymnej o odpowiednim pH, tylko stosujemy na przykład zwykły żel do mycia ciała czy mydło.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że swędzenie sromu nie zawsze jest wynikiem reakcji alergicznej. Bardzo często ma zdecydowanie poważniejsze podłoże.

Swędzenie i pieczenie sromu może świadczyć o problemach zdrowotnych. Szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu inne symptomy, jak upławy, ból podbrzusza, gorączka czy zmiany w wyglądzie skóry lub błon śluzowych. W takich przypadkach możemy podejrzewać grzybicę, zakażenie bakteryjne lub infekcję wirusową, dlatego bardzo ważne jest, aby jednak jak najszybciej zmobilizować się do konsultacji lekarskiej. Większości tych problemów nie wyleczymy domowymi sposobami, a tylko lekami wydawanymi na receptę.

Jak zwalczyć świąd sromu?

Świąd łechtaczki lub sromu, który jest spowodowany reakcją alergiczną, można wyleczyć domowymi metodami. Przede wszystkim bardzo zalecane są nasiadówki z naparu z kory dębu. Susz potrzebny do ich przygotowania możemy kupić w sklepie zielarskim lub w aptece. Swędzące wargi sromowe można także ukoić poprzez przetarcie ich wacikiem kosmetycznym nasączonym naparem.

Domowe sposoby na swędzenie sromu to także wietrzenie podrażnionych okolic, a gdy nie jest to możliwe, to warto zdecydować się na noszenie bawełnianej bielizny. Majtki wykonane ze sztucznych materiałów są nieprzewiewane i potęgują pocenie się, a wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju baterii chorobotwórczych.

Świąd i pieczenie sromu jesteśmy w stanie też ukoić poprzez używanie środków dostępnych w aptekach bez recepty. Podstawą powinny być tabletki dopochwowe, które pozwalają przywrócić zdrową mikroflorę pochwy oraz żele łagodzące, które należy stosować zewnętrznie.

Lekarze także zalecają, aby osoby cierpiące na świąd i pieczenie pochwy unikały używania gąbek i myjek oraz nie stosowały olejków eterycznych do kąpieli. Powinny wymienić kosmetyki na hipoalergiczne, a do tej pory stosowany proszek do prania na np. naturalne i bezpieczne płatki mydlane. Niewskazane jest również używanie chusteczek higienicznych zapachowych i lubrykantów o właściwościach rozgrzewających czy niszczących plemniki.

Dużą ulgę przynoszą kąpiele tymiankowe, które wykonuje się z naturalnego ziela tymianku. Należy wziąć około 200-300 g ziela, wrzucić go do garnka z wodą i gotować pod przykryciem przez kilka minut. Następnie uzyskany napar trzeba wlać do wanny z ciepłą wodą i wejść do niej przynajmniej na 30 minut.

Częsty świąd okolic intymnych – jak sobie z tym poradzić?

Dyskomfort w okolicach intymnych powstaje często w wyniku namnażania się bakterii, do czego dochodzi poprzez noszenie nieprzewiewanej bielizny lub zbyt rzadką depilację okolic intymnych. Długie włosy łonowe utrudniają oddychanie skórze oraz sprawiają, że w tych miejscach mnożą się różnego rodzaju bakterie chorobotwórcze.

Na bardzo silny, nagle występujący świąd, dobrym rozwiązaniem jest kąpiel w wodzie z dodatkiem 3 łyżek sody do pieczenia. Soda jest w stanie obniżyć pH pochwy, a to szybko koi nieprzyjemne dolegliwości.

Powtarzające się problemy związane z dyskomfortem w okolicach intymnych wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Może się bowiem okazać, że niezbędne będzie podanie jakiegoś antybiotyku lub skierowanie pacjentki na dalsze badania w celu sprawdzenia przyczyny problemu.

Dobrą metodą jest także wzbogacenie swojej diety w produkty mleczne, które są naturalnym źródłem probiotyków. W aptekach można dostać też specjalne tabletki z probiotykami, które stosuje się dopochwowo. Zawarte w nich dobroczynne bakterie nie tylko naprawiają mikroflorę pochwy, ale przede wszystkim poprawiają samopoczucie i przyspieszają leczenie.