Swędzenie pochwy

Jest to zazwyczaj jeden z objawów chorób przenoszonych drogą płciową. Z tą uporczywą dolegliwością organizm kobiety nie jest w stanie sam sobie poradzić, można jedynie złagodzić objawy. Wykonanie badań pozwala ustalić rodzaj infekcji i rozpocząć leczenie. Dolegliwość może chwilami zanikać, ale nie wolno jej zignorować. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.

Nieprzyjemna przypadłość może także świadczyć o podrażnieniu wywołanym stosowaniem nieodpowiednich środków do higieny intymniej lub np. uczuleniem na proszek do prania. Czasem występuje również podczas kuracji antybiotykami i gdy stosujemy antykoncepcję zarówno hormonalną, jak i w postaci prezerwatyw. Jednak za każdym razem świąd, to oznaka, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Kandydoza, rzęsistkowica, waginoza, to tylko niektóre choroby, którym towarzyszy swędzenie pochwy.

Odpowiednie dbanie o higienę intymną pozwala na zachowanie prawidłowego pH oraz równowagę mikrobiologiczną. Warto stosować specjalne płyny do higieny intymnej oraz probiotyki ginekologiczne.

Omawiana dolegliwość jest częstym problemem ciężarnych. Odpowiednia higiena i stosowanie wskazówek ginekologa pozwoli na złagodzenie zmian związanych ze nieprawidłowym pH w czasie ciąży. Pamiętaj, by nie ignorować niepokojących symptomów, bo szybkie rozpoznanie i odpowiednia kuracja skróci czas leczenia.