Rodzaje infekcji

Zapoznaj się z objawami infekcji intymnych i sprawdź co oznaczają. Zakażenia najczęściej spowodowane są bakteriami (bakteryjna waginoza), grzybami (grzybica pochwy – inaczej kandydoza) lub pierwotniakami (np. rzęsisto.

Upławy przy infekcjach intymnych

Wydzielina z narządów rodnych to u kobiety sytuacja normalna i stała – stanowi naturalne zabezpieczenie miejsc intymnych przed wszelkimi zakażeniami i infekcjami. Niestety, nie każdy jej rodzaj mieści się we wspomnianej normie.

Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i o czym świadczy ich obecność.

Więcej

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to infekcja pochwy wywołana pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. Objawy tej infekcji odczuwa kobieta, natomiast u mężczyzn, nie wywołuje on zazwyczaj niepokojących objawów. Efekt jest taki, że nieświadomi choroby mężczyźni zakażają swoje partnerki seksualne.

Więcej

Infekcje dróg moczowych

Często kłopoty z infekcją bakteryjną czy grzybiczą pochwy „przenoszą się” na problemy z pęcherzem moczowym. Do swędzenia i pieczenia dołącza wkrótce ból przy oddawaniu moczu. Wszystkiemu znów winna jest budowa kobiecych dróg moczowo-płciowych. Cewka moczowa u pań jest bardzo krótka (w porównaniu do mężczyzn) i położona tak blisko ujścia pochwy, że często mikroorganizmy, które atakują drogi rodne dostają się także do dróg moczowych.

Bakteryjne zakażenie pochwy (BV)

Szacuje się, że 3 na 4 kobiety przynajmniej raz w życiu chorują na bakteryjne zapalenie pochwy. W okresie dojrzałości płciowej, bakteryjne zapalenie pochwy – czyli waginoza bakteryjna jest rozpoznawana aż u 10-40% kobiet. Co gorsza, choroba ta nie zawsze daje jakiekolwiek objawy lub są one tak mało charakterystyczne, że kobieta ich nie zauważa. Może to być szczególnie niebezpieczne dla pań spodziewających się dziecka!

Więcej

Infekcja grzybicza (kandydoza)

Grzyby są przyczyną większości infekcji pochwy. Najpowszechniejszym patogenem jest Candida albicans – stąd nazwa choroby – kandydoza pochwy. Infekcje grzybicze są niewątpliwie związane ze zwiększoną częstością współżycia – szczyt zachorowań przypada pomiędzy 16. a 30. rokiem życia, czyli w okresie, gdy jesteśmy zazwyczaj najbardziej aktywni seksualnie.

Więcej

Swędzenie i pieczenie pochwy

To objawy szczególnie uciążliwe, bez względu na to, której części ciała dotyczą. Problem staje się wyjątkowo kłopotliwy, kiedy lokalizuje się w tych najbardziej wrażliwych i delikatnych okolicach kobiecego ciała. Gdzie szukać jego przyczyn i jak sobie poradzić z tymi niewygodnymi dolegliwościami?

Więcej