Insulina

Insulina jest anabolicznym hormonem produkowanym przez komórki beta wysp trzustkowych. Jej główne zadanie polega na obniżeniu cukru we krwi, stymulowaniu wątroby do magazynowania nadmiaru glukozy i wytwarzania białek.
Insulina badanie
Test na poziom insuliny we krwi wykonywany jest w laboratorium z żyły. Poziom insuliny można mierzyć tylko przed wdrożeniem insulinoterapii. Potem jest jedynie możliwość mierzenia stężenia peptydu-c, ponieważ nie ma sposobu na prawidłowe rozróżnianie insuliny własnej od sztucznej. Insulina normy ma na poziomie  15-20 mIu/ml zależnie od laboratorium (w niektórych laboratoriach jest nawet 30) przy badaniu na czczo.
Zwykle w leczeniu cukrzycy stosuje się insulinę klasyczną połączoną z analogową. Insulina analogowa posiada  dwa łańcuchy aminokwasów – A i B, jednak mają inne właściwości farmakologiczne, dzięki czemu poprawiają komfort życia chorego. Odpowiadają za utrzymanie właściwego poziomu glukozy po posiłku, między posiłkami, podczas snu. Hamują nagle skoki i spadki glikemiczne.