Glukoza

Glukoza, czyli cukier, jest niezbędnym składnikiem równowagi chemicznej w organizmie człowieka: dodaje energii, utrzymuje ciągłość procesów życiowych na zasadzie wspomagacza. Można powiedzieć, że glukoza jest paliwem dla organizmu. Aby została wykorzystana, czyli spalona, potrzebny jest w organizmie określony poziom insuliny. Jeśli insuliny jest za mało, lub gdy komórki stają się oporne na jej działanie, istnieje niebezpieczeństwo zbyt dużej ilości glukozy we krwi. Stan taki nosi nazwę cukrzycy i jest niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia człowieka.

Problem cukrzycy dotyczy również kobiet w ciąży. Wykryta i leczona cukrzyca kobiety ciężarnej nie stanowi zagrożenia dla płodu ani dla przyszłej mamy, dlatego ważne jest prowadzenie skutecznej profilaktyki cukrzycowej.

W ramach kompletu badań okołociążowych, pierwsze sprawdzenie poziomu glukozy we krwi odbywa się na początku ciąży. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, kolejne badanie ma miejsce dopiero w drugim trymestrze. Wykrycie cukru we krwi możliwe jest również dzięki standardowemu, comiesięcznemu badaniu moczu. Pomiędzy 6 a 7 miesiącem ciąży wykonywane jest badanie sprawdzające stężenie glukozy we krwi po godzinie od przyjęcia 50 gramów glukozy. W przypadku, kiedy stężenie przekracza 200mg/dl, oznacza to cukrzycę. Jeśli stężenie mieści się w granicach 140-200mg/dl, wątpliwości wyjaśnia się za pomocą testu diagnostycznego 75g. Test ten wykonywany jest na czczo, kilkanaście godzin po ostatnim posiłku. Ciężarnej pobiera się krew do badania, następnie podaje do picia roztwór glukozy i po 2 godzinach ponownie pobiera się krew.

Glukoza na zbyt wysokim poziomie wymaga monitorowania poziomu za pomocą glukometru i kontrolnych wizyt co 2-3 tygodnie, a także odpowiedniej diety o niskim poziomie cukru. Ponieważ w ciąży branie doustnych leków przeciwko cukrzycy jest zabronione, w razie konieczności przyjmuje się zastrzyki insulinowe.

Glukoza na podwyższonym poziomie jest jednym ze wskazań do porodu za pomocą cięcia cesarskiego. Dzieje się tak, ponieważ dzieci matek cierpiących na cukrzycę ciążową mają tendencje do nadmiernego wzrostu (nawet do 5 kilogramów), wskutek czego poród siłami natury jest zagrożeniem dla matki.

Cukrzyca ciążowa na ogół ustępuje po porodzie, jednak możliwe są jej nawroty, na przykład w kolejnej ciąży. Dla jej uniknięcia należy przestrzegać diety niskocukrowej oraz dbać o prawidłową masę ciała.