Folikulotropina (FSH)

Folikulotropina (FSH)

Hormon wydzielany przez przysadkę mózgową odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i ma wpływ na produkcję estrogenów. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U panów pobudza czynność komórek w kanalikach nasiennych jąder.

Za dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów u kobiet oraz za aktywizację czynności komórek w kanalikach nasiennych jąder u mężczyzn odpowiedzialny jest hormon FSH (folikulotropina). Hormon folikulotropowy wytwarzany jest w przednim płacie przysadki, a uwalniany się pod wpływem neurohormonów podwzgórza. Folikulotropina wraz z testosteronem powodują wytwarzanie się w jądrach plemników. U kobiet wydzielanie FSH uzależnione jest od fazy cyklu miesiączkowego.

Hormon FSH znajduje w medycynie zastosowanie przy leczeniu niepłodności męskiej, gdzie kuracja polega między innymi na podawaniu hormonów przysadkowych. Wpływa to na podniesienie poziomu testosteronu w męskim organizmie i stymuluje komórki Sertoliego, produkujące plemniki.

U kobiety folikulotropina to jeden z czterech hormonów (obok progesteronu, hormonu luteinizującego i prolaktyny), których prawidłowe stężenie warunkuje możliwość zajścia w ciążę. Badanie poziomu FSH służy określeniu wielkości rezerwy jajnikowej, czyli ilości posiadanych przez kobietę pęcherzyków, służących do produkcji komórki jajowej. W odróżnieniu od mężczyzn, u których nasienie produkowane jest przez większą część życia, kobieta rodzi się z ustaloną liczbą pęcherzyków, zużywanych sukcesywnie w kolejnych cyklach. Rezerwa jajnikowa oraz wiek kobiety decydują następnie o jej potencjale rozrodczym.