Folacyna

Folacyna – inaczej kwas foliowy– związek zaliczany do kompleksu witamin z grupy B. Jest syntezowany przez bakterie jelitowe. Kwas foliowy, m.in. reguluje wzrost i pracę komórek; działa korzystnie na układ nerwowy, pokarmowy, działa antyanemicznie, pobudza powstawanie czerwonych krwinek. Stosowanie tabletek z kwasem foliowym poleca się kobietom kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, ponieważ związek ten zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka.

Kwas foliowy

  (folacyna, witamina B9) jest nieodłącznie kojarzony z ciążą. Przyjmowanie kwasu foliowego zaleca się kobietom planującym posiadanie dziecka. Czym naprawdę jest folacyna i jakie korzyści przynosi?

Folacyna bierze udział w procesach metabolicznych i w podziale komórek, stanowiąc tym samym czynnik konieczny do uruchomienia procesu wzrostu i rozwoju organizmu. Odpowiedni poziom kwasu foliowego wpływa też na produkcję serotoniny, decydując o obniżeniu poziomu stresu i poprawie komfortu życia. Folacyna decyduje również o wydzielaniu się noradrenaliny odpowiedzialnej za poziom aktywności organizmu.

Niedobór kwasu foliowego grozi ciężkimi upośledzeniami płodu poprzez osłabienie syntezy DNA i podziału komórek. U płodu rozwijającego się przy niedostatecznym stężeniu folacyny może wystąpić poważna wada cewy nerwowej. Zapewnienie przed ciążą odpowiedniego poziomu kwasu foliowego w organizmie kobiety może uchronić dziecko przed wystąpieniem wad wrodzonych, stąd w przypadku ciąży planowanej dobrze jest przyjmować folacynę, na przykład pod postacią tabletek z witaminą B9. Nie zaleca się jednak przekraczania norm stężenia kwasu foliowego w organizmie: jego nadmiar może wywoływać reakcje alergiczne objawiające się przebarwieniami skóry, oraz kłopoty w obrębie układu pokarmowego.