Estrogeny

Ważnymi hormonami płciowymi kobiety są estrogeny: estriol, estron i estradiol. To właśnie one są odpowiedzialne za prawidłowy cykl miesiączkowy, a także za dobre samopoczucie kobiety. Prawidłowy poziom estrogenów warunkuje sprawne działanie przysadki mózgowej, wytwarzającej regulujący hormon folikulotropowy.

Estrogen odpowiedzialny jest za rozwój drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych kobiety: macicy, jajowodu i pochwy. Od niego również zależy kształt i wielkość piersi i pochwy. Hormony estrogenowe mają również wpływ na ogólny rozwój organizmu, między innymi na wzrost i gęstość kości, utrzymanie jędrności skóry, sprężystości błon śluzowych i zachowanie odpowiedniej krzepliwości krwi. 

Poziom estrogenów wpływa na poziom libido. Kiedy kobieta karmi piersią, poziom estrogenów w jej organizmie jest bardzo niski, w związku z tym świeżo upieczone mamy zazwyczaj nie mają ochoty na seks, mogą być również zagrożone depresją poporodową. Estrogeny pobudzają wytwarzanie hormonu LH, wpływającego na owulację i rozwój ciałka żółtego, co tworzy warunki odpowiednie do zajścia w ciążę.

Kłopot z niedoborem estrogenów najczęściej dotyczy kobiet w wieku menopauzalnym, jednak może utrudniać funkcjonowanie kobietom dużo młodszym, zaburzając cykl miesiączkowy i przyczyniając się do złego samopoczucia (migrenowe bóle głowy, mdłości, tycie). 

Pośród wszystkich komórek, jakie składają się na krew, to erytrocyty, czyli ciałka czerwone stanowią największą ich liczbę. Przeciętnie w organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 30 bilionów erytrocytów. Erytrocyty składają się z białka zwanego hemoglobiną, dającą czerwonym krwinkom kolor i zajmującą się transportem tlenu. W organizmie człowieka może wystąpić zarówno niedobór jak i nadmiar czerwonych krwinek. Obydwa te stany mogą być niebezpieczne dla człowieka. Niedobór erytrocytów jest objawem anemii lub niedokrwistości. W przypadku kobiet ciężarnych erytrocyty zmniejszają swoją liczbę w trzecim trymestrze ciąży. Pierwszym objawem niedoboru czerwonych krwinek jest uporczywe zmęczenie i senność, wynikające z niedoboru tlenu dostarczanego przez erytrocyty poszczególnym narządom. Innym objawem są blade śluzówki oraz paznokcie, o wiele łatwiej niż u osób zdrowych pojawiają się siniaki nawet po lekkim uderzeniu, może także dochodzić do owrzodzenia jamy ustnej, a osoby anemiczne przejawiają niską odporność na zimno. Aby zapobiegać wystąpieniu niedoboru erytrocytów, należy wzbogacić dietę w produkty zasobne w białko, żelazo oraz witaminę C, oraz unikać produktów zmniejszających produkcję czerwonych ciałek: alkoholu i nikotyny.

Erytrocyty nadmiernie zagęszczone świadczą, że tkanki organizmu posiadają niewystarczającą ilość tlenu, co może być wynikiem groźnych chorób płuc albo serca. Wysokie wyniki erytrocytów mogą być też sygnałem rozwijającego się nowotworu, albo efektem ubocznym przyjmowania silnych leków przeciwalergicznych (kortykosteroidów). W wyniku nadkrwistości zwiększa się obciążenie serca, pompującego zwiększoną ilość krwi. Osoby cierpiące na nadkrwistość są bardziej zagrożone wystąpieniem u nich zatorów i zawału różnych narządów – nie tylko serca, ale też płuc, nerek i innych. Duża ilość erytrocytów powoduje wzrost ciśnienia i  związane z tym choroby.