Escherichia coli

Escherichia coli – inaczej pałeczka okrężnicy. Bakteria naturalnie bytująca w jelitach człowieka i zwierząt. Niektóre jej szczepy są chorobotwórcze, wytwarzają, np. specjalne toksyny (enterotoksyny), które są przyczyną silnych, nawet zagrażających życiu biegunek u dzieci i dorosłych.

Gram-ujemne bakterie Escherichia coli występujące w postaci pałeczek za naturalne środowisko bytowania obrała jelita człowieka i innych ssaków. W prawidłowych warunkach odsetek bakterii E. coli stanowi 1% ogółu wszystkich bytujących w jelicie człowieka bakterii, a ich rolą jest usprawnianie procesów trawienia pokarmu i produkcja niektórych witamin. W przypadku, kiedy bakterie Escherichia coli zwane pałeczkami okrężnicy wydostają się z naturalnego środowiska bytowania, stają się przyczyną rozmaitych chorób i komplikacji. Pałeczka okrężnicy odpowiedzialna jest między innymi za zakażenia układu moczowego, w szczególności u kobiet. Dzieje się tak ze względu na uwarunkowanie anatomiczne: żeńskie narządy płciowe pozostają w bliskim sąsiedztwie odbytnicy. Ryzyko zachorowań wywołanych przez pałeczki okrężnicy wzrasta również podczas pożycia seksualnego. Zakażenie układu moczowego, jakie nastąpiło z powodu pałeczki okrężnicy daje bardzo nieprzyjemne objawy. Oprócz konieczności częstego oddawania moczu często pojawia się silny ból w podbrzuszu, nudności i wymioty. Jeśli objawom towarzyszy ból w okolicach nerek, oznacza to że i one zostały zajęte przez pałeczki coli.

Kobieta jest szczególnie narażona na zakażenie wywołane przez pałeczki okrężnicy podczas ciąży. Dzieje się tak na skutek zaistnienia ucisku na pęcherz i moczowody, co może powodować zastój moczu, oraz wskutek produkcji estrogenu, ułatwiającego bakteriom coli poruszanie się w drogach moczowych.

Leczenie objawów zakażenia przeprowadzane jest najczęściej pochodnymi nitrofuranu. Dodatkowo lekarz zaleca odpowiednie nawadnianie organizmu – płyny wzmagają intensywność diurezy (wydalania moczu), wpływając na przyspieszenie procesu zdrowienia. Profilaktyką zakażeń układu moczowego jest zachowywanie higieny, oraz częste opróżnianie pęcherza – również po stosunku.