Endometrioza

Co to jest endometrioza? Jest ona chorobą polegającą na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy, najczęściej dotykającą kobiety w wieku rozrodczym. Około 15% miesiączkujących kobiet zagrożonych jest wystąpieniem endometriozy. Endometrioza może rozwijać się w macicy, jajowodzie, w układzie płciowym lub poza nim.

Endometrioza – przyczyny

Przyczyny powstawania endometriozy nie zostały do końca wyjaśnione. Prowadzone badania wskazują, że z rozwojem endometriozy związany jest hormon estrogen, dlatego kuracja polega na ograniczeniu jego obecności w organizmie. Istnieją teorie, że przyczyny endometriozy to predyspozycje genetyczne i wpływ środowiska, a także stan psychiczny chorej. Badania genetyczne potwierdzają, że prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy zwiększa się przy pierwszym stopniu pokrewieństwa z przypadkiem tej choroby. Kolejna teoria wskazuje na przyczyny związane z problemami z układem immunologicznym.

Endometrioza – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem towarzyszącym endometriozie jest silny, wycieńczający ból w okolicy miednicy, związany z cyklem miesięcznym. Ból może występować w okolicach miesiączki i w trakcie owulacji. Dolegliwości bólowe występują też podczas współżycia płciowego, oddawania moczu. do nieprzyjemnych objawów jakie mogą towarzyszyć endometriozie zaliczają się także wzdęcia, biegunka i zatwardzenie. Sygnałem do niepokoju mogą być także nieregularne krwawienia, często nasilone. Rozwój endometriozy to kolejne zmiany następujące w organizmie kobiety, między innymi zrosty pojawiające się w jajnikach i jajowodach.

Endometrioza – leczenie

Nieleczona endometrioza skutkuje często niepłodnością – ocenia się, że średnio 60% niepłodnych kobiet cierpi na tą chorobę. Leczenie endometriozy może odbywać się za pomocą środków farmakologicznych, albo operacji chirurgicznych. Ze względu na nieustaloną do końca przyczynę endometriozy, nie stosuje się w jej przypadku leczenia przyczynowego, jedynie objawowe. Działanie zogniskowane jest na zniwelowaniu bólu odczuwanego przez chorą, a terapia często ma charakter kombinowany, łączący kilka sposobów leczenia na raz.