Endomertium

Endometrium to błona śluzowa wyścielająca macicę u ssaków, w tym i u człowieka, podlegająca zmianom w czasie trwania cyklu miesięcznego, na skutek wpływu hormonów. Aby możliwie szybko wykryć zmiany na jakie narażone jest endometrium, należy je systematycznie kontrolować, zapobiegając w ten sposób między innymi zapaleniu śluzówki macicy, rakowi endometrium czy endometriozie.

Endometrium pod wpływem estrogenów produkowanych przez pęcherzyki Graafa rozrasta się, przygotowując w ten sposób miejsce do zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia, w kolejnej fazie cyklu hormon progesteron zaczyna blokować rozwój endometrium, co powoduje po kilkunastu dniach złuszczenie warstwy czynnościowej i wystąpienie krwawienia.

Cukrzyca i otyłość wpływają na ryzyko wystąpienia raka endometrium. Aby temu zapobiec, wykonywane są profilaktyczne badania, na podstawie których wyliczana jest grubość endometrium. Podejrzenie nowotworu jest powodem do badania histopatologicznego endometrium, polegającego na pobraniu komórek błony śluzowej i ich mikroskopowej ocenie. Łyżeczkowania endometrium unika się w przypadku kobiet młodych oraz takich, które jeszcze nie rodziły.