Cytologia

Cytologia to nieinwazyjne badanie, pozwalające ustalić czy w obrębie szyjki  macicy nie zachodzą zmiany zapalne. Badanie cytologiczne ma na celu wykrycie istnienia nadżerek i wczesnego stadium raka szyjki macicy, dając w ten sposób gwarancję stuprocentowego wyleczenia. Planując badania cytologiczne należy powstrzymać się przed współżyciem na 24 godziny wcześniej,  nie należy stosować również środków dopochwowych oraz irygacji.

Badanie cytologiczne

Cytologia – badanie polega tutaj na wprowadzeniu za pomocą wziernika próbki z szyjki macicy. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym i jest całkowicie bezbolesne, chociaż kobieta może odczuwać lekki dyskomfort.

Cytologia – kiedy?

Kiedy robić cytologię? Pierwsza cytologia powinna odbyć się po rozpoczęciu współżycia. Następnie kolejne badania powinny być wykonywane w odstępie rocznym. Na pewno warto pamiętać o tym aby zrobić badania cytologiczne, kiedy nawet w danym czasie nie prowadzi się współżycia płciowego.

Cytologia – wyniki

Wynik cytologii gotowe są po kilku dniach. Wynik badania cytologicznego klasyfikuje pobrany wymaz do grupy, od I do V.  Najczystsza pierwsza grupa oznacza, że w rozmazie wystąpiły wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka. Wśród kobiet u których przeprowadzane były badania cytologiczne, wyniki najczęściej wskazują na grupę drugą. Druga grupa oznacza że w wymazie znajdowały się komórki zapalne, bez komórek zwiastujących stan przedrakowy,. Druga grupa może wskazywać na istnienie nadżerki – po przeprowadzeniu leczenia powinna zostać ponownie przeprowadzona cytologia. Wynik grupy trzeciej zawieraj już nieprawidłowe komórki, co do których istnieje ryzyko zezłośliwienia (komórki dysplastyczne). Grupa czwarta zawiera komórki atypowe, rodzące podejrzenie istnienia nowotworu – ciągle stuprocentowo uleczalnego, gdyż istniejącego wyłącznie w nabłonku. Najmniej korzystny jest wynik grupy V, oznaczający istnienie złośliwych zmian nowotworowych, jednak szybko podjęte leczenie dale spore szanse na uratowanie życia.

Cytologia – grupy

Grupy cytologii to element najczęściej spotykanej klasyfikacji wg skali Papanicolau. Cytologia 3 grupa to jeden z częściej spotykanych wyników wskazujących na istnienie pewnych nieprawidłowości. Cytologia grupa 3 stanowi ostrzeżenie, że wśród obecnych w wymazie komórek dysplastycznych niektóre mogą ulec zezłośliwieniu, to jest przekształceniu się w komórki nowotworowe. 3 grupa cytologii może równie dobrze stanowić tylko wynik stanu zapalnego, i zmienić się po przeprowadzeniu leczenia. Cytologia III grupa stanowi dla lekarza ginekologa sygnał, że należy przeprowadzić bardziej zaawansowane badanie, polegające na mikroskopowej ocenie szyjki macicy – tzw. badanie kolonoskopowe. Cytologia wynik 3 grupy to sygnał alarmowy, że należy zająć się swoim zdrowiem, aby uniknąć komplikacji, które mogą nawet zagrozić życiu. Po zakończeniu leczenia którego powodem była 3 grupa cytologii, należy przeprowadzić powtórne badania. Wyniki cytologii „grupa 2” będą oznaczały, że leczenie zakończyło się sukcesem.

Cytologia II grupa to norma dla kobiet współżyjących płciowo, i nie należy się martwić, że wyniki nie kwalifikują kobiety do pierwszej grupy. Cytologia wynik 2 kwalifikuje kobietę do przeprowadzenia kolejnego badania w przeciągu roku lub dwóch.