Chlamydie

Chlamydia jest bakterią z rzędu chlamydiales, i stanowi częstą przyczynę zakażeń. Chlamydie odpowiedzialne są za infekcje układu moczowo-płciowego, ale również dróg oddechowych. Bakterie chlamydia przenikając do organizmu dają charakterystyczne objawy zakażenia, zwłaszcza w przypadku infekcji narządów płciowych.

Chlamydia objawy

Objawy chlamydii przy nierzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej to przede wszystkim ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, oraz upławy u kobiet i wyciek ropnej wydzieliny u mężczyzn. Kobiety skarżą się również na pieczenie przy oddawaniu moczu, następującym zdecydowanie zbyt często (częstomocz). Podczas zakażenia stosunki płciowe są bolesne, a dyskomfort okolic podbrzusza przybiera formę przewlekłą i szczególnie nasila się rano.

Chlamydioza leczenie

Chlamydioza przenosi się drogą płciową, więc jeśli testy wykażą zarażenie chlamydią, konieczne jest zaniechanie stosunków płciowych. W przypadku partnerów, leczenie chlamydiozy jest konieczne w stosunku do obu osób. Najczęściej chlamydia leczona jest poprzez podawanie doksycyliny lub erytromycyny przez okres co najmniej tygodnia. Całkowite wyleczenie następuje dopiero po kilku tygodniach – warto o nie zadbać, gdyż niedoleczona chlamydia może owocować powikłaniami.

Chlamydia pneumoniae

Dość często przyczyną zakażeń zajmujących płuca, zatoki i krtań jest chlamydia pneumoniae. Objawy zakażenia tą bakterią to często powracające zapalenia oskrzeli, bóle mięśni i stawów, dolegliwe biegunki, powracające infekcje gardła, skurcze mięśni nóg i rąk, osłabienie ostrości widzenia, uczucie nieprzyjemnego ucisku za mostkiem, nadwrażliwość na zimno, zmiany skórne na rękach i stopach. Infekcje powodowane przez chlamydia pneumoniae roznoszą się drogą kropelkową, dlatego w sprzyjających warunkach (zagęszczenie ludności, np. w dużych zakładach pracy czy w szkołach) mogą przybierać postać mniejszych i większych epidemii. Leczenie chlamydia pneumoniae polega na zastosowaniu antybiotyków różnego rodzaju – np. makrolidów lub tetracyklin. Kuracja antybiotykowa w przypadku chlamydia pneumoniae trwa co najmniej dwa tygodnie i nie należy jej przedwcześnie przerywać.

Chlamydia trachomatis

Za infekcje ukłądu moczowo-płciowego odpowiedzialny jest drobnoustrój chlamydia trachomatis. Objawy są na ogół łagodne, co nie znaczy, że należy zaniechać leczenia. Osoby zagrożone atakiem bakterii chlamydia trachomatis to najczęściej ludzie młodzi, często współżyjący i zmieniający partnerów. Jednym ze sposobów zapobiegania zakażeniu jest bezwzględne stosowanie prezerwatyw podczas stosunku. Jeśli po pobraniu wymazu wynik na obecność bakterii okaże się dodatni, przez cały okres leczenia należy zachować abstynencję seksualną.