Cewka moczowa

Cewka moczowa u kobiety to końcowa część układu moczowego. Jest krótsza i szersza od męskiej, biegnie równolegle do pochwy.  Przez to  zwiększone jest ryzyko infekcji dróg moczowych, zwłaszcza u kobiet aktywnych seksualnie, ciężarnych i po menopauzie. Z powodu tego, że blisko pochwy i odbytu znajduje się cewka moczowa, zapalenie wywołują drobnoustroje, które w łatwy sposób przemieszczają się z jednego miejsca w drugie. Problemy z układem moczowym występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że około 50% kobiet  przynajmniej raz z życiu przechodzi zakażanie układu moczowego. Chora cewka moczowa kobiety utrudnia normalne funkcjonowanie poprzez częste i bolesne wizyty w toalecie. Najczęściej objawem jest pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, bóle w okolicy łonowej, swędzenie cewki. Choroby układu moczowego zawsze powinny być leczone przez specjalistę, domowe sposoby tylko chwilowo przynoszą ulgę. Regularne badania pozwalają na wykrycie i skuteczne leczenie dokuczliwej dolegliwości. Profilaktycznie kobieta powinna dbać o cewkę moczową przestrzegając higieny osobistej i nie przetrzymując moczu.

Cewka moczowa jest przewodem odprowadzającym mocz z pęcherza moczowego na zewnątrz organizmu. U każdej z płci przewód ten ma inną budowę. Cewka moczowa męska wyprowadza z organizmu nie tylko mocz, ale również nasienie i ma długość około 15 cm. Cewka moczowa żeńska jest znacznie krótsza i jest zlokalizowana równolegle do pochwy, z przodu.

Cewka moczowa – budowa:

końcowa część układu moczowego zakończona jest ujściem wewnętrznym od strony pęcherza i ujściem zewnętrznym na żołędzi prącia/brodawce cewkowej. Cewka moczowa kobiety, dzięki szerokiej i krótkiej budowie powoduje łagodniejszy przebieg kamicy nerkowej i wydalanie kamieni. Równocześnie, cewka moczowa kobieca i jej budowa sprawia, że kobieta  jest bardziej narażona na wypadnięcie tego narządu w późniejszym wieku. Za podwyższoną tendencję do zapalenia pęcherza u kobiet także odpowiedzialna jest cewka moczowa. Pieczenie przy oddawaniu moczu i nadmierna częstotliwość oddawania to wyraźne sygnały alarmowe, że należałoby sprawdzić u lekarza, czy winna nie jest cewka moczowa. Ból może być objawem zakażenia układu moczowego. Przyczyną są enterobakterie, przedostające się do pęcherza moczowego ze swojej siedziby którą jest właśnie cewka moczowa. Zapalenie objawia się nieprzyjemnym zapachem i mętnym wyglądem moczu.