Basen i jacuzzi a infekcje intymne – Jak uniknąć zakażeń?

Basen jest jedną z najbardziej ulubionych aktywności fizycznych Polaków, a jacuzzi stanowi doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu pracy. Jednak trzeba wiedzieć, że obydwie rzeczy mogą przyczynić się do powstania infekcji intymnych.

Czym można zarazić się na basenie?

Choć powszechnie wiadomo, że woda w basenie jest chlorowana, aby unieszkodliwić większość bakterii, to jednak chodzenie na basen wcale nie jest takie w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia. Osoby regularnie pływające, bardzo często łapią różnego rodzaju grzybice, zapalenia układu moczowego i choroby bakteryjne.

Czy wiesz, że w dużym basenie publicznym może znajdować się nawet 75 litrów moczu? Choć to nie mocz jest najgroźniejszy, to jednak jest to trudna do wyobrażenia ilość.

Największym zagrożeniem w basenie publicznym są bakterie (konkretniej bakterie kałowe), rotawirusy i grzyby. Ludzie korzystający z kąpieli w basenie, pozostawiają w nim po sobie pewne niespodzianki, jak martwy naskórek, resztki kosmetyków, włosy, pot i różne wydzieliny z organizmu. Warto mieć świadomość tego, że nie wszystkie osoby myją się przed wejściem do publicznego basenu, przez co przenoszą z sobą ogromną ilość patogenów. Dlatego popularne baseny, do których przychodzi najwięcej osób, są zdecydowanie najbardziej niebezpieczne.

Bakterie, wirusy i grzyby znajdują się nie tylko w samej wodzie w basenie, ale również na płytkach w około basenu oraz w szatniach i pod prysznicami. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby na basen wybierać się tylko wtedy, gdy w torbie mamy spakowane klapki. Nosząc je, jesteśmy w stanie chociaż uchronić się przed grzybicą stóp.

Poza zakażeniami bakteryjnymi, grzybiczymi i wirusowymi, po wizycie w basenie możemy doznać też innych nieprzyjemnych konsekwencji. Bardzo często diagnozowana jest wysypka po basenie, która zazwyczaj ma podłoże alergiczne. Ludzie skarżą się też na szczypanie oczu czy problemy z oddychaniem.

Grzybica pochwy a basen

Grzybica pochwy jest bardzo częstą kobiecą przypadłością. W zasadzie jest to jedna z najpopularniejszych infekcji. Jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Candidia.

Do zakażenia grzybicą bardzo często dochodzi na basenie, saunie czy w jacuzzi, ponieważ wilgotne środowisko jest wręcz idealne do rozmnażania się Candidia. Najbardziej zagrożone tą chorobą są osoby, które niedawno stosowały antybiotyki lub mają obniżoną odporność. Ponadto, jeśli raz zachorujemy na grzybicę pochwy to wysoce możliwe jest, że choroba będzie powracać.

Grzybicę pochwy można dość łatwo rozpoznać, ponieważ daje charakterystyczne objawy, jak zaczerwienienie okolic intymnych, swędzenie, białe upławy o specyficznym zapachu, ból podczas stosunku czy korzystania z toalety w celu oddania moczu.

Grzybicę pochwy najczęściej leczy się lekami przeciwgrzybicznymi w formie kremów, czopków lub tabletek. Często lekarze też zapisują leki na odbudowę poprawnej mikroflory pochwy.

Proteus mirabilis – jak można się zarazić?

Proteus mirabilit jest bakterią, którą bardzo często wykrywa się podczas badania moczu. W wielu przypadkach zarażenie się nią jest powodowane właśnie przez pobyt na basenie czy skorzystanie z sauny publicznej.

Basen podczas okresu – czy jest zalecany?

Kobiety regularnie uczęszczające na basen, bardzo często zastanawiają się, czy podczas okresu również mogą z niego korzystać. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Ogólnie nie ma zakazu kąpania się w basenie czy jacuzzi podczas okresu, szczególnie, gdy przed wejściem do wody założymy świeży tampon. Trzeba jednak mieć tę świadomość, że w trakcie menstruacji kobiecy organizm jest zdecydowanie bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje intymne, dlatego w tym okresie powinno się szczególne uważać. Osoby, które mają skłonność do łapania infekcji powinny raczej unikać basenu podczas okresu.

Jak poprawić czystość wody we własnym przydomowym basenie?

Osoby, które mają to szczęście, że nie muszą korzystać z publicznych basenów, ponieważ posiadają swój własny, bardzo często zastanawiają się, co poza chlorem mogą jeszcze zastosować, aby zadbać o czystość wody. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest witamina C do basenu, która wyjątkowo efektywnie oczyszcza basen.

Jak uniknąć zakażeń na basenie lub w jacuzzi?

Chcąc zapobiec złapaniu infekcji po skorzystaniu z basenu lub jacuzzi, warto przede wszystkim zadbać o stan wody, jeśli mówimy o własnym basenie, albo wybrać takie publiczne miejsce, w którym dba się o czystość wody. Dodatkowo należy unikać korzystania z tych miejsc w trakcie okresu. Można też zastosować leki poprawiające mikroflorę pochwy, które wpłyną na to, że nasz organizm będzie bardziej odporny na czyhające na niego zagrożenia.

Infekcje intymne, a szczególnie te często nawracające, wymagają konsultacji z lekarzem ginekologiem, który jest w stanie zaproponować skuteczne leczenie. Stosowanie wyłącznie leków bez recepty może spowodować, że choroba będzie tylko zakamuflowana, a nie do końca wyleczona, co w przyszłości może doprowadzić do powstania powikłań, a nawet bezpłodności.